آلرژی در نوزادان از علائم تا پیشگیری

آلرژی نوزادان

محتوای مقاله

آلرژی در نوزادان ممکن است به عنوان واکنش‌های غیرعادی به مواد مختلف، مخصوصاً غذاها یا مواد محیطی، ظاهر شود. آلرژی ممکن است از سنین خیلی کم شروع شود و موجب علائم مختلفی شود. آلرژی در نوزادان ممکن است به عوامل مختلفی برگردد از جمله مواد غذایی، مواد شیمیایی، حشرات، مواد محیطی و حتی آلرژن‌های تنفسی. علائم آلرژی در نوزادان می‌تواند شامل قرمزی و تورم پوست، خارش، اشک ریزشی، سرفه، عطسه، برون‌ریخته شدن پوست و یا مشکلات گوارشی مانند استفراغ و اسهال باشد. برای تشخیص و مدیریت آلرژی در نوزادان، مشاوره با یک پزشک متخصص پوست، آلرژی و ایمنی‌شناسی کودکان مهم است. در زیر توضیحاتی در مورد علائم، علت‌ها و مدیریت آلرژی در نوزادان در مقاله کلینیک کودکان آنا آورده شده است.

 

علائم آلرژی در نوزادان

علائم آلرژی در نوزادان

علائم آلرژی در نوزادان ممکن است متنوع باشد و بستگی به نوع آلرژن و سیستم‌های بدنی کودک داشته باشد. آلرژی‌ها می‌توانند به طور معمول از دوران نوزادی شروع شده و در طول زمان تغییرات نشان دهند. در زیر، برخی از علائم شایع آلرژی در نوزادان آورده شده‌اند:

آلرژی‌های غذایی

علائم آلرژی در نوزادان می‌تواند شامل علائم پوستی، گوارشی، تنفسی و حسی باشد. برخی از علائم شایع شامل قرمزی، خارش، تورم و تحریک پوست، اشک ریزشی، سرفه، عطسه، خس خس صدا، سرگیجه، استفراغ، اسهال، تغییرات در الگوی خواب و بروز حساسیت به مواد محیطی یا غذاها هستند.

علائم پوستی

علائم پوستی ممکن است شامل انواع تغییرات پوستی باشد. این تغییرات می‌تواند شامل قرمزی، خشکی، خارش، تحریک و التهاب پوست، جوش‌های قرمز یا بالارونده، تورم و حتی حساسیت به لمس باشد. این علائم معمولاً در نواحیی از پوستی که با مواد محیطی یا غذاهای آلرژنی در تماس است، مشاهده می‌شود.

علائم تنفسی

علائم تنفسی آلرژی در نوزادان ممکن است شامل سرفه، عطسه، خشکی و التهاب بینی، خس خس صدا در سینه، سرفه شبانه، سرفه با تهوع یا استفراغ بعد از سرفه، تنگی نفس، سرفه و سردرد صبحگاهی باشد. این علائم معمولاً پس از تماس با آلرژن مورد نظر ظاهر می‌شوند و ممکن است باعث اختلال در خواب و فعالیت‌های روزمره نوزاد شوند.

تست آلرژی در نوزادان

تست آلرژی در نوزادان به منظور شناسایی عوامل آلرژی که ممکن است علائم حساسیت در آن‌هاایجاد کند، انجام می‌شود. در نوزادان، انجام تست‌های آلرژی ممکن است به دلیل محدودیت‌های سنی و ویژگی‌های فیزیولوژیکی مختلف با چالش‌های خاصی مواجه شود. در اینجا چند روش تست آلرژی در نوزادان آورده شده است:

تست پوستی

در این تست، مقدار کمی از آلرژن روی پوست نوزاد قرار می‌گیرد.

پس از مدت زمانی، پزشک نگاه می‌کند که آیا پوست در اطراف محل تست قرمز، خارشی یا تورم دارد.

این تست به عنوان یکی از ابزارهای اولیه برای شناسایی آلرژی‌های معمولاً غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تست IgE خون

در این تست، نمونه خون از نوزاد گرفته می‌شود.

سطح آنتی‌بادی IgE که به آلرژن‌ها واکنش نشان می‌دهد، اندازه‌گیری می‌شود.

این تست می‌تواند به شناسایی آلرژن‌های مختلف، از جمله غذاها، حساسیت ایجاد کند.

آزمون آلرژن حساسیت خون (RAST)

این تست نیز بر اساس اندازه‌گیری سطح آنتی‌بادی IgE در خون انجام می‌شود.

به عنوان یک جایگزین برای تست‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای انجام تست‌های آلرژی می‌توانید به کلینیک کودکان آنا مراجعه کنید.

 

راهکار تشخیص آلرژی در نوزادان

نکات و راهکار تشخیص آلرژی در نوزادان

تشخیص آلرژی در نوزادان ممکن است به دلیل عدم توانایی آن‌هادر بیان علائم با چالش مواجه شود. اما والدین می‌توانند با توجه به علائم و نشانه‌ها، درک آلرژی نوزادان را افزایش دهند. در ادامه، نکات و راهکارهای مرتبط با تشخیص آلرژی در نوزادان آورده شده است:

 • مشاوره با پزشک : در صورتی که والدین به هر نوع شکایت یا علامت ناشناخته در نوزاد خود برخورد می‌کنند، مهم است که با فوق تخصص نوزادان مشاوره کنند.
 • نشانه‌های پوستی : آلرژی می‌تواند با ظاهر علائم پوستی نظیر قرمزی، جوش، خشکی و تورم همراه باشد.
 • مشاهده رفتاری :تغییرات در رفتار نوزاد، مثل عدم آرامش، بی‌قراری یا گریه متعدد ممکن است ناشی از آلرژی باشد.
 • علائم گوارشی : مشکلات گوارشی مانند اسهال، استفراغ یا گلوگاه قرمز و تورمی نیز ممکن است به وجود آلرژی اشاره داشته باشد.
 • نظارت بر علائم پس از مصرف غذاها : ثبت و نظارت بر علائم بعد از مصرف خاصی از غذاها به کمک پزشک در تشخیص آلرژی کمک می‌کند.
 • آزمایش‌های آلرژی : در صورت نیاز، پزشک ممکن است آزمایش‌های خونی یا پوستی برای تشخیص آلرژی در نوزادان تجویز کند.
 • تغییرات در رژیم غذایی مادر : در صورت تغذیه نوزاد از طریق شیر مادر، تغییرات در رژیم غذایی مادر نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد.
 • تشخیص آلرژی در نوزادان نیازمند همکاری با پزشک و تخصصی در زمینه آلرژی است. همیشه بهتر است هرگونه نگرانی یا سوالی را با فوق تخصص نوزادان مطرح کرده و به تشخیص وی اعتماد کنید.

مدیریت و پیشگیری آلرژی در نوزادان

مدیریت و پیشگیری آلرژی در نوزادان مهم است و می‌تواند با اقدامات مناسب از زمان بارداری تا دوران شیرخوارگی بهبود یابد. در ادامه، تعدادی از راهکارها و مشاوره‌ها برای مدیریت و پیشگیری آلرژی نوزادان آورده شده است:

رژیم غذایی مادران باردار

مصرف مواد غذایی حاوی مواد مغذی متنوع و تنوع در رژیم غذایی مادران باردار می‌تواند کمک کند.

توصیه می‌شود مادران در طول بارداری مواد غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا-3 و امگا-6 مانند ماهی، مغز گردو و روغن‌های گیاهی مصرف کنند.

تأخیر در معرض مواد غذایی محتمل آلرژی

تلاش کنید تا شیرخوارگی را به مدت 6 ماه یا بیشتر ادامه دهید و معرض مواد غذایی محتمل آلرژی مثل تخم مرغ، ماهی، غلات حاوی گلوتن و… را به مرور و با تدریج افزایش دهید.

استفاده از فرمول‌ های شیر خصوصی

در صورت نیاز به فرمول شیر خصوصی، انتخاب فرمول‌های غذایی که بر پایه هیدرولیز یا پروتئین‌های شیر گاو بوده و تغییرات در ترکیبات آن‌هابرای پیشگیری از آلرژی دارند، می‌تواند مفید باشد.

 • شیردهی طبیعی :اگر ممکن است تا شیرخوارگی ادامه دهید زیرا شیر مادران حاوی مواد غذایی مهم و محافظتی است.
 • توجه به محیط :جلوگیری از مواجهه نوزاد با آلرژن‌های محیطی، مانند دود سیگار یا غبار خانگی.
 • نظارت بر رژیم غذایی نوزاد :نظارت دقیق بر رژیم غذایی نوزاد و اطمینان از تغذیه مناسب و تنوع غذایی.
 • توجه به علائم : در صورتی که هر نوع علامت یا عارضه آلرژی در نوزاد مشاهده شود، به فوق تخصص نوزادان مراجعه کنید.

 

پیشگیری آلرژی در نوزادان

علت آلرژی در نوزادان به موارد محیطی

آلرژی در نوزادان به موارد محیطی به علت سیستم ایمنی ناتمام آن‌هااست. سیستم ایمنی نوزادان هنوز به طور کامل تقویت نشده است و قادر به تشخیص بین ماده‌های ضروری برای بدن و مواردی که خطرناک نیستند نمی‌باشد. به همین دلیل، در برخی از موارد، سیستم ایمنی نوزادان ممکن است به طور اشتباه به موارد معمول در محیط به عنوان یک تهدید واکنش نشان دهد.

در هر صورت اگر شما علائم آلرژی نوزادان خود را مشاهده می‌کنید، مهم است که به کلینیک کودک آنا مراجعه کنید تا تشخیص دقیقی ارائه شود و راهنمایی‌های لازم برای مدیریت و پیشگیری از آلرژی در نوزادان شما ارائه گردد.

تأثیر آلرژی در نوزادان بر رشد آن ها

آلرژی می‌تواند تأثیرات مختلفی بر رشد و توسعه نوزادان داشته باشد. این تأثیرات ممکن است متناسب با نوع آلرژن، شدت آلرژی و تداوم تأثیر آلرژی باشد. در زیر، تأثیر آلرژی بر رشد نوزادان را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 1. تأثیر بر تغذیه : نوزادان مبتلا به آلرژی ممکن است دچار مشکلات تغذیه‌ای شوند زیرا علائم مانند استفراغ، اسهال یا گلوگاه تورمی ممکن است از خواص معمول غذاها باعث شود که نوزادان از تغذیه کافی بهره‌مند نشوند.
 2. تأثیر بر رفتار و استرس : آلرژی ممکن است بر رفتار و استرس نوزادان تأثیر بگذارد. به‌عنوان مثال، نوزادان ممکن است به دلیل عدم راحتی و علائم آلرژی مثل خارش، بی‌قراری یا گریه متعدد، تحت تأثیر استرس قرار بگیرند که این نیز می‌تواند به تأخیر در رشد و توسعه آن‌ ها منجر شود.
 3. تأثیر بر سیستم ایمنی : آلرژی ممکن است سیستم ایمنی نوزادان را تحریک کند و به دلیل پاسخ غیرطبیعی بدن به آلرژن‌ها، مشکلاتی در سیستم ایمنی آن‌هاایجاد شود که ممکن است تأثیرات منفی بر رشد داشته باشد.
 4. تأثیر بر وزن و قد : در برخی موارد، آلرژی می‌تواند به تأخیر در رشد فیزیکی نوزادان منجر شود. این تأخیر ممکن است در وزن و قد آن‌هامشهود باشد.
 5. تأثیر بر خواب : آلرژی می‌تواند به علت علائمی مانند خارش، اشکال خواب را در نوزادان تحت تأثیر قرار دهد و در نتیجه، به تأخیر در رشد و توسعه نوزادان منجر شود.

سخن آخر

آلرژی در نوزادان می‌تواند برای والدین نگران‌کننده باشد، اما مهم است به یاد داشت که با توجه به پیشرفت علم پزشکی، بسیاری از موارد قابل مدیریت و کنترل هستند. اگر مشکوک به وجود آلرژی در نوزاد خود هستید، اهمیت مشاوره با پزشک را نباید دست کم گرفت. با ارائه اطلاعات دقیق به پزشک، می‌توانید بهترین برنامه درمانی را برای نوزاد خود پیدا کنید. همچنین، اطمینان داشته باشید که با پیگیری منظم و همکاری با تیم درمانی، می‌توانید به کنترل و مدیریت آلرژی نوزاد خود بپردازید و او را در مسیر سلامتی قرار دهید