پسرفت خواب مادران در شیر دهی چه دلایلی داره؟

پسرفت خواب مادران در شیر دهی

محتوای مقاله

پسرفت خواب مادران در شیر دهی یکی از مشکلاتیه که معمولا بین کسایی که تازه مامان شدن شایعه. دلیل این اتفاق هم بیدار موندن کوچولوتون و به هم ریختن چرخه خوابش هست. دلیل این به هم ریختگی هم خیلی وقتا چیزایی مثل کولیک و ریفلاکسه که خب طبیعیه. معمولا یه سری کارا رو باید تا شیش ماهگی انجام بدین که یه روتین خواب عادی برای نوزادتون به وجود بیاد. مثلا کم کم نصف شب شیر دادن به کوچولوتون رو قطع کنین. حالا بعضی وقتا با اینکه مامانا هرکاری می‌کنن ولی نمی‌تونن ساعت خواب بچه‌ها رو تنظیم کنن. برای همین خودشونم دچار پسرفت خواب می‌شن.

پسرفت خواب کودکان

چرا روتین خواب کوچولوتون به هم ریخته؟

خیلی وقت ها وقتی این مشکلو با دکترا در میون می‌زاریم، دکتر میگه که شاید کولیک داره، یا شاید ریفلاکس داره. اما یکی از دلایلی که ممکنه داشته باشه اینه که دچار پسرفت خواب شده باشه. پسرفت خواب دقیقا وقتی اتفاق می افته که شما فکر می‌کنید که همه چی داره طبق برنامه پیش میره و روتین خواب کوچولوتون داره تنظیم میشه؛ ولی یهو می‌فهمین که اصلا جریان اینطوری نبوده.

پسرفت خواب چی هست اصن؟

پسرفت خواب یعنی که کوچولوتون در برابر خوابیدن مقاومت می‌کنه، ساعت خوابش بهم می‌ریزه، خوابش سبک می‌شه و مقدار خوابی که تو طول روز داره هی کمتر و کمتر می‌شه. معمولا این پسرفت خواب با دوره های رشد و تکامل کوچولوتون هماهنگه.

معمولا چه زمانی پسرفت خواب مادران در شیر دهی اتفاق میفته؟

معمولا اولین پسرفت خواب بچه‌ها تو چهار ماهگی اتفاق میفته. البته خیلی از بچه ها ممکنه زودتر هم دچار این شرایط بشن و طبیعی هم هست. پسرفت خواب دوره های متعددی داره و توی شش ماهگی، هشت ماهگی، ده ماهگی و دوازده ماهگی هم تکرار می‌شه. با این حال احتمالا بین 8 ماه تا 10 ماه بیشترین مقدار بی خوابی کوچولوتون رو تجربه می‌کنین.

پسرفت خواب مادران و نوزاد

علائم پسرفت خواب چیه؟

بچه هایی که پسرفت خواب دارن، موقع خوابیدن خیلی مقاومت می‌کنن و سخت به خواب می‌رن. وقتی هم که می‌خوابن مدام تکون می‌خورن و جا به جا می‌شن یا به اصطلاح هی وول می‌خورن. وقتی هم که خوابیدن، هی بیدار می‌شن و دوباره کلی اذیتتون می‌کنن تا بخوابن. خیلی از این بچه‌ها چرتای روزشون کوتاه یا قطع می‌شه. ممکنه خیلی وقتا شما نفهمین که گرسنه هستن یا مشکل چیز دیگه‌ایه. اما بعد دو سه هفته این علائم هی کمتر و کمتر می‌شن.

اون موقعس می‌بینین که کوچولوتون می‌تونه یه کار جدید بکنه یا تواناییای قبلیش تقویت شده. مثلا چهار دست و پا راه بره یا روی پاهاش خودش وایسته. ممکنه حتی احساس کنین که درکش از محیط بهتر شده و خیلی راحت‌تر داره با بقیه خصوصا با شما که مادرش باشین ارتباط برقرار می‌کنه.

پسرفت خواب چیز خوبیه؟

پسرفت خواب کوچولوی شما نشون دهنده پیشرفت کردنشه. اما شما باید حواستون باشه که خودتون دچار پسرفت خواب مادران در شیر دهی نشین. چون این اتفاق فقط کیفیت زندگیتون رو کمتر می‌کنه. اگر بچتون دچار پسرفت خواب شد، دنبال دلیلش نگردین. سعی کنین اون اقداماتی که برای تنظیم خوابش انجام دادین رو ادامه بدین. خیلی از مادرا وقتی می‌بینن بچه‌شون این مشکلو داره شروع می‌کنن به فکر کردن درباره دلایلش. مثلا شاید چون شیر دادن بهشو قطع کردم اینجوری شده؛ شاید چون جای خوابش عوض شده اینجوری شده و… . اصلا بابت این دلایل برنامه فعلی رو تغییر ندین.

پسرفت خواب مادران در شیر دهی

اگر دچار پسرفت خواب مادران در شیر دهی شدیم چیکار کنیم؟

معمولا مادرایی که دچار پسرفت خواب مادران در شیر دهی می‌شن بعد از یه مدت که استراحت خوبی داشته باشن به شرایط عادی زندگی بر می‌گردن. اگر احساس کردین که خیلی اذیت می‌شین، می‌تونین با یه مشاور خواب صحبت کنین.