طریقه مصرف استامینوفن کودکان

استامینوفن کودکان

محتوای مقاله

استامینوفن کودکان یکی از رایج‌ترین داروهای تب‌بر تو دنیاس. موارد مصرف این دارو نسبتا گستردس. مثلا موقعی که کوچولوتون سرما میخوره، عفونت داره یا تب می‌کنه می‌تونین از این دارو استفاده کنین. حتی بعد از واکسن 18 ماهگی هم مصرف این دارو می‌تونه روی کاهش عوارض واکسن موثر باشه. البته اینم بگیم که اگر کوچولوتون سرماخوردگی هم گرفت، ممکنه به این دارو اصلا احتیاجی نشه. تو ادامه این مقاله از کلینیک کودکان آنا می‌خوایم شما رو با نحوه مصرف این دارو بیشتر آشنا کنیم. پس با ما همراه باشین که قراره کلی چیز جدید یاد بگیرین.

تب کودکان

استامینوفن کودکان به چه شکلایی قابل مصرفه؟

استامینوفن کودکان به چهار شکل وجود داره. رایج‌ترین راه مصرف این دارو برای بچه‌ها شربت یا قطره می‌شه. قطره و شربت در واقع یکین و فقط دوزشون فرق داره. معمولا از شربت برای کوچولوهای بالای دو سال و از قطره برای کوچولوهای زیر دو سال استفاده می‌شه. دلیلش هم اینه که دوز مورد نیاز برای کوچولوتون تو سنین مختلف متفاوته. به جز این دو روش، قرص و شیاف این دارو هم موجوده و می‌تونین ازشون استفاده کنین.

دوز استامینوفن کودکان چقدر باید باشه؟

دوز هر دارویی بر اساس وزن بدن کوچولوتون معین می‌شه. برای همین هرچی سن کوچولوتون کمتر باشه و وزن کمتری داشته باشه، دوز مصرفیش هم کمتر می‌شه. میزان داروی مورد نیاز کوچولوی شما به شکل زیر مشخص می‌شه:

  • اگر سن کوچولوتون کمه، معمولا توصیه می‌شه از قطره استامینوفن استفاده کنین. دوزش هم باید دو برابر وزن کوچولوتون باشه. فاصله استاندارد بین هر دو دوز 6 ساعته که با دستور پزشک می‌تونه تغییر کنه. با یه مثال میگم تا بهتر متوجه شین. اگر کوچولوتون 10 کیلو وزن داره، باید 20 قطره استامینوفن کودکان بهش بدین. این کارو هر 6 ساعت یه بار انجام بدین. با این کار تب کوچولوتون به مرور کم می‌شه.
  • اگر سن کوچولوتون بیشتر از دو ساله معمولا توصیه می‌شه که از شربت استامینوفن کودکان استفاده کنین. دوزش هم باید نصف وزن کوچولوتون باشه. فاصله استاندارد بین هر دوز هم مجددا 6 ساعته. برای مثال اگه کوچولوتون 20 کیلو وزنشه، باید 10 سی سی بهش دارو بدین. اگر این کارو هر 6 ساعت یه بار انجام بدین تب کوچولوتون پایین میاد کم کم.
  • اگر کوچولوتون حالت تهوع داره و همش استفراغ می‌کنه بهتره از شیاف استفاده کنین. تعیین دوز شیاف هم خیلی راحت و بر اساس وزن کوچولوتونه. شما باید هر 6 ساعت به اندازه یک دهم وزن کوچولوتون بهش شیاف بدین. برای مثال اگر وزن کوچولوتون 20 کیلوعه، باید هر 6 ساعت 2 تا شیاف بزارین براش. اینم بگیم که شیاف مدنظر ما، شیاف 125 میلی گرمیه که استاندارد کودکانه.

مصرف استامینوفن کودکان

اگر به بچه زود به زود یا به مقدار زیاد استامینوفن بدیم چی می‌شه؟

بچه‌ها هم مثل آدم بزرگا اگه داروی زیاد مصرف کنن احتمال اوردوز و حتی مرگ براشون وجود داره. برای همین لازمه که به دوز استامینوفن کودکان تجویز شده توسط دکترتون توجه کنین. اگر دکترتون دوز خاصی رو بهتون نگفته، می‌تونین از دوزهایی که بالاتر گفتیم استفاده کنین. یادتون باشه فاصله بین هر دو دوز باید حداقل 4 ساعت باشه. وگرنه احتمال تجمع دارو تو بدن کوچولوتون میره بالا و اوردوز می‌کنه. حتی اگه تب کوچولوتون شدیدتر شد هم اجازه ندارین تا قبل از تموم شدن 4 ساعت بهش داروی بیشتری بدین.

اوردوز استامینوفن کودکان علائم هم داره؟

بعضی از بچه‌ها اگه بیش از حد استامینوفن کودکان بخورن، یه سری واکنش نشون میدن. مثلا استفراغ دارن یا دل درد میگیرن. اما خیلی وقتا علائم بیماری این علامتا رو می‌پوشونه. برای همین لازمه که شما بزرگترا حواستون به دوز دارو باشه.

داروهای دیگه روی عملکرد استامینوفن موثرن؟

حتما اگر می‌خواین به کوچولوتون یه دارو بدین با دکتر مشورت کنین. برای این کار می‌تونین به کلینیک کودکان آنا که بهترین کلینیک کودکان تهرانه بعضی داروهای دیگه هم هستن که مقداری استامینوفن دارن. اگر همزمان با شربت استامینوفن کودکان این داروها رو هم به بچه بدین، احتمال آسیب کبدی، اوردوز و حتی مرگ هم وجود داره. بعضی مواد هم مثل کافئین اثر بخشی این دارو رو بیشتر می‌کنن. بعضی از داروهایی که با استامینوفن تداخل دارن اینان:

  • داروهای ضد انعقاد
  • داروهای ضد اسید
  • داروهای ضد تشنج

شربت استامینوفن کودکان

کی به بچه باید استامینوفن بدیم؟

استامینوفن کودکان خاصیت تب‌بری خوبی داره. برای همین معمولا تو مواقعی که کوچولوتون تب می‌کنه یا احتمال تب کردنش وجود داره بهتره از این دارو استفاده کنین. یادتون باشه که تشخیص تب کوچولوتون فقط با دماسنج قابل قبوله. برای همین از روشایی مثل تشخیص دما با لمس پیشونی خودداری کنین. چون خیلی از وقتا دیر متوجه تب می‌شین و ممکنه وضعیت کوچولوتون وخیم بشه.

آیا استامینوفن روی عوارض واکسن 18 ماهگی هم موثره؟

همونطور که قبل‌تر هم گفته شد، استامینوفن کودکان می‌تونه شدت عوارض این واکسنو حسابی کم کنه. برای همین خیلی از مادرا وقتی که کوچولوشون با این عوارض مواجه می‌شه بهش شربت استامینوفن می‌دن. بعضی از مادرا هم هستن که حتی قبل بروز این عوارض از این شربت استفاده می‌کنن؛ چون این دارو می‌تونه نقش موثری تو پیشگیری از این عوارض هم داشته باشه.

کلام آخر

استامینوفن کودکان یه داروی تب‌بر رایجه. بهتره که مصرف این دارو با تجویز پزشک باشه. موقع استفاده از این دارو حواستون به تایم بین هر وعده و دوز دارو باشه تا خدایی نکرده مشکلی سلامت کوچولوتون رو تهدید نکنه.