تزریق واکسن آنفولانزای کودکان

واکسن آنفولانزای کودکان

محتوای مقاله

آنفولانزا یه ویروس فصلیه که حتما اسمشو شنیدین. این ویروس روی سیستم تنفسی تاثیر گذاره. برای همین باعث عفونت گلو، ریه و بینی می‌شه. دوران شیوع این ویروس تو ایران معمولا از مهر ماه شروع می‌شه. با توجه به اینکه بازگشایی مدارس هم همون موقعه، پس میزان شیوعش تو مدارس هم زیاد می‌شه. بهترین راه محافظت از کوچولوهای شما جلوی این بیماری، تزریق واکسن آنفولانزاس. تو ادامه این مقاله می‌خوایم بیشتر در رابطه با این بیماری صحبت کنیم. پس این متنو با دقت بخونین که قراره کلی چیز جدید یاد بگیرین.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • عوارض شدید آنفولانزای کودکان
 • آنفولانزای کودکان خطرناکه؟
 • واکسن آنفولانزای کودکان چطوری کار می‌کنه؟
 • تا چند وقت واکسن آنفولانزا موثره؟
 • تزریق واکسن آنفولانزا چه مزایایی داره؟
 • بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزای کودکان کی می‌شه؟
 • بهترین نوع واکسن آنفولانزای کودکان چیه؟
 • نحوه تزریق واکسن آنفولانزای کودکان
 • محل تزریق واکسن کودکان
 • دوز واکسن کودکان

عوارض شدید آنفولانزای کودکان

بچه‌ها معمولا جلوی بیماریای ویروسی آسیب پذیرترن. برای همین احتمال ابتلاشون به آنفولانزا و سرماخوردگی زیاده. آنفولانزا یه سری عوارض شدید داره که همه تجربه نمی‌کنن. این عوارض بیشتر تو بچه‌هایی که بیماریای زمینه‌ای به خصوص آسم رو دارن دیده میشه. این عوارض رو می‌تونین این زیر ببینین.

 • برونشیت
 • پنومونی
 • اختلال عملکرد مغز
 • سینوزیت
 • عفونت گوش
 • افزایش عوارض بیماریای زمینه‌ای

آنفولانزای کودکان خطرناکه؟

گزارشایی که به صورت رسمی نوشته شدن، نشون می‌ده که گروه سنی کودکان بیشتر از بقیه گروهای سنی بابت آنفولانزا داخل بیمارستان بستری می‌شه. برای همین حتی آمار مرگ و میر هم داخل همین رده سنی بیشتر از بقیه‌اس. تزریق واکسن آنفولانزا می‌تونه به شکل قابل توجهی احتمال مریض شدن کوچولوتون رو بیاره پایین. حتی اگر کوچولوتون بعد دریافت این واکسن مریض هم بشه، دیگه خیالتون راحته که عوارض شدیدشو تجربه نمی‌کنه.

تزریق واکسن آنفولانزا برای کودکان ضروریه؛ چون علاوه بر اینکه خود کوچولوتون مریض نمی‌شه، مریضیو به شما هم انتقال نمیده.  برای همین میزان انتشار بیماری تو کل جامعه هم کاهش پیدا می‌کنه. تو خیلی از کشورای دنیا تزریق واکسن آنفولانزا به صورت رایگان برای بچه‌ها انجام می‌شه. مثلا مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریای آمریکا گفته که دریافت این واکسن از 6 ماهگی به بعد مجازه و بهتره که برای حفاظت از کودکان، اطرافیانشون هم واکسینه بشن.

واکسن آنفولانزا

واکسن آنفولانزای کودکان چطوری کار می‌کنه؟

همونطور که می‌دونین واکسنا انواع مختلفی دارن. واکسنای آنفولانزا معمولا از نوع ویروس غیرفعالن. حالا ویروس غیر فعال چیه؟ یه ویروسیه که یا ضعیف شده یا کشته شده. برای همین قابلیت بیماری‌زاییشو از دست داده. حالا وقتی این ویروس وارد بدن بشه، سیستم ایمنی باهاش درگیر می‌شه؛ چون که اونو به عنوان یه سلول بیگانه می‌شناسه. بعد از درگیری یه سری مواد پروتئینی تولید می‌شن داخل بدن که بهشون میگن آنتی بادی. آنتی بادیا میرن وصل میشن به سطح ویروس و نمی‌زارن فعال بشه. برای همین اگر کوچولوتون بعد از واکسن دچار این بیماری بشه، سیستم ایمنیش آماده مبارزه با ویروسه. یعنی این مولکولای پروتئینی جلوی بیمار شدن کوچولوتون رو می‌گیرن.

تا چند وقت واکسن آنفولانزا موثره؟

معمولا تولید این آنتی بادیا 2 تا 3 هفته بعد از تزریق واکسن شروع می‌شه. طول عمر این مولکولا با توجه به منابع بین 6 تا 12 ماهه. برای همین بعد از این مدت واکسن بی اثر می‌شه و نیاز به تزریق مجدد دارین. در نتیجه معمولا سالی یه بار واکسن زدن کافیه. البته این تنها دلیل نیاز به تزریق مجدد نیست. ویروسا جهشای زیادی دارن. برای همین لازمه که هر چند وقت یه بار بر علیه جهشای جدید هم واکسن تزریق بشه. برای همین شرکتای داروسازی هر سال میان و واکسنای خودشونو آپدیت می‌کنن. این یعنی معمولا واکسنی که امسال می‌زنین از نظر محتویاتش با واکسن سال دیگه متفاوته.

 تزریق واکسن آنفولانزا چه مزایایی داره؟

تزریق واکسن آنفولانزای کودکان خیلی مفیده. تو این قسمت چنتا از مهم‌ترین مزایاشو بهتون می‌گیم.

 • مهم‌ترین اثر تزریق این واکسن اینه که احتمال ابتلا به آنفولانزا رو کم می‌کنه.
 • بررسیای انجام شده نشون می‌ده که احتمال تجربه عوارض جانبی شدید هم کم می‌شه. یعنی کوچولوتون حتی نیازی به بستری شدن هم نداره و احتمال مرگ و میرش هم به شدت کم می‌شه.
 • کلیه عوارضی هم که کوچولوتون تجربه می‌کنه خفیف‌تره و ممکنه اصلا جدی نباشه.
 • یکی از مهم‌ترین عوامل انتقال ویروس آنفولانزا هم کودکانن. برای همین اگه واکسینه بشن، آمار ابتلا به این بیماری تو سطح جامعه خیلی کم می‌شه.
 • در صورتی که علاوه بر کوچولوتون خودتون هم واکسینه بشین، میزان محافظتی که از کوچولوتون می‌شه خیلی بیشتر می‌شه.

حفاظت در برابر آنفولانزا

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا کی می‌شه؟

قبلا هم گفتیم که میزان انتقال این ویروس تو ماه‌های سرد سال بیشتره. برای همین بهتره که اواخر تابستون کارای واکسیناسیون کوچولوتون رو انجام بدین. اگر این کار رو بکنین، قبل از بالا رفتن شیوع این بیماری، مقاومت بدن کوچولوتون می‌ره بالا. در نتیجه احتمال ابتلاش کم می‌شه. داخل ایران از مهر تا اردیبهشت آنفولانزای کودکان شیوع بیشتری داره. برای همین بهترین زمان برای تزریق واکسن بازه زمانی 10 شهریور تا 10 آبانه. اگر تو این بازه نتونستین واکسن بزنین هم نگران نباشین. حتی اگه دیر واکسن بزنین بهتر از اینه که نزنین. یادتون باشه که اگه کوچولوتون بیماری زمینه‌ای داره بهتره که تو همون دوران طلایی واکسنشو بزنه تا خدایی نکرده مشکلی براش پیش نیاد.

بهترین نوع واکسن آنفولانزای کودکان چیه؟

قبل این که بهترین نوع رو انتخاب کنین باید انواع واکسنا رو بشناسین. واکسن آنفولانزا معمولا به دو نوع نوترکیب و غیر فعال تقسیم می‌شه.

واکسن غیرفعال

واکسن آنفولانزای غیر فعال رایج‌ترین واکسن جهانه. چون ایمنی بالایی داره و محدودیت سنی خاصی هم نداره (همه افراد بالای 6 ماه می‌تونن ازش استفاده کنن). معمولا این واکسنا 3 ظرفیتی یا 4 ظرفیتین. تعداد ظرفیتا به معنی تعداد سویه‌های ویروسه که این واکسن در برابرشون ایمنی ایجاد می‌کنه. پس هر چی بیشتر باشه این عدد، بهتره. داخل ایران این دو تا واکسن برای کودکان بیشتر توصیه می‌شن:

 • واکسن اینفلوواک (هلندی)
 • واکسن واکسی گریپ (فرانسوی)

یک دوز واکسن

واکسن نو ترکیب

این واکسنا رو احتمالا تو دوران کرونا باهاشون آشنا شدین. برای تولید این واکسنا متخصصا یه توالی دی ان ای مشخص رو پیدا می‌کنن. این توالی معمولا روی تولید پروتئینای سطح ویروس موثره. یعنی وقتی این واکسن تزریق بشه، بدن شما با این پروتئینا روبرو می‌شه. در نتیجه سیستم ایمنی میاد و بر علیه این پروتئینا آنتی بادی می‌سازه. آخرش هم چون این پروتئین با پروتئین سطح ویروس یکیه، بدنتون در برابر ویروس مقاوم می‌شه.

این واکسنا معمولا حساسیت کم‌تری نشون می‌دن و پاسخ ایمنی شما بیشتره. در نتیجه از نظر تئوری بهترن. با این حال معمولا تزریق این واکسن به افراد زیر 18 سال و مادران باردار یا شیرده توصیه نمی‌شه. واکسن آنفولانزای فلوگارد از همین واکسناست که می‌تونین ازش استفاده کنین.

نحوه تزریق واکسن آنفولانزای کودکان

واکسنا رو کلا می‌شه به دو روش عضلانی و زیرجلدی تزریق کرد.

محل تزریق واکسن

محل تزریق واکسن کودکان

محل تزریق واکسن بستگی به سن کوچولوتون داره. اگر کوچولوتون زیر سه سال باشه، تو قسمت داخلی رون پا یا عضله دلتوئید بازو تزریق انجام می‌شه. اگر کوچولوتون بزرگ تر از سه سال باشه، بهترین محل تزریق همون عضله دلتوئیده. برای بزرگسالا هم معمولا همین قسمت استفاده می‌شه.

دوز واکسن کودکان

 • واکسن آنفولانزای کودکان برای بچه‌های بین 9 تا 17 سال فقط تو یه نوبت تزریق می‌شه و مقدارش هم 0.5 میلی لیتره.
 • اگر کوچولوتون بین 6 ماه تا 9 سال سن داره و دفعه اولشه که واکسن می‌زنه، باید 0.5 میلی لیتر رو تو دو نوبت تزریق کنه. تاریخ نوبت دوم 4 هفته بعد از نوبت اوله.
 • اگر نوزاد هفت ماهه و بزرگ‌تر دارین که قبلا واکسنو زده، یک دوز واکسن براش کافیه.

نتیجه گیری

آنفولانزای کودکان یه بیماری ویروسی و رایجه. بهترین راه پیشگیری از این بیماری حفظ بهداشت فردی و تزریق واکسنه. اگر قصد تزریق واکسن آنفولانزای کودکانو دارین می‌تونین به کلینیک ما مراجعه کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *